Senior Producer of Fault Line Theatre  |  Co-Founder of Good Baby Films

SAG-AFTRA


Film/Digital

BEST DAY OF MY LIFE
          dir: Fabien Constant

NEW ACTION ARMY
          dir: Eric Bogosian

FOR ANABELA
          dir: Tyler Eason Bodamer

FALLING PURPLE
          dir: James Berry & Matthew Heymann

A ROOM OF HIS OWN
          dir: Carlos Flores

GOT THIS!
          dir: Susan Barry

ADRIFT
          dir: Julian Marshall & Travis Bogosian

SOLOMON
          dir: Travis Bogosian

IN REALITY
         dir: Ann Lupo

OBEY THE GIANT
          dir: Julian Marshall

 

Featured Role
(opposite Sarah Jessica Parker)

Soldier (Lead)
 

Julian (Lead)
 

Greg (Lead)
 

Roman (Lead)
 

Jack (Lead)
 

Andy (Lead)
 

Jude (Lead)
 

Luke (Featured)
 

Kinko’s Clerk (Featured)

 

Pretty Matches Productions
 

100 Monologues Project
 

SVA Thesis Film
 

NYU Student Film
 

NYU Student Film
 

Saturday Afternoon Pictures
 

Good Baby Films
 

Good Baby Films
 

Lumanova Pictures
 

Special Branch

list of film festival screenings available upon request


New York Theatre

BREATHING TIME (by Beau Willimon)
          dir: Aaron Rossini

BRONX BOMBERS
          dir: Eric Simonson

SHE STOOPS TO CONQUER
          dir: Ian Harkins

IN THE EVENT OF MY DEATH
          dir. Patraic Lillis

UNTAMEABLE
          dir: Elana McKelahan

THE TIE THAT BINDS
          dir: Heather Arnson

 


Kieran
 

Mickey Mantle/Thurman Munson
(Cover for roles)

George Hastings
 

Peter
 

Jym
 

Jeff

 


Fault Line Theatre
 

Primary Stages
 

Hudson Warehouse
 

Stable Cable Lab Co.
 

THTR
 

The Gallery Players


Regional Theatre

ONE MORE ROOM
          dir: Colleen Darnall

FRACTURE/MECHANICS
          dir: Mia Rovegno

FULL CIRCLE
          dir: Jesse Geiger

FRESHWATER ROAD
          dir: Elmo Terry-Morgan & Connie Crawford

FUNNYHOUSE OF A NEGRO
          dir: Kym Moore

THE LAST DAYS OF JUDAS ISCARIOT
          dir: Jacob Combs

THE REAL INSPECTOR HOUND
          dir: Emily Toner

 


Leo
 

Adam
 

Ensemble
 

Mr. Heywood/Narrator
 

Raymond
 

Judas Iscariot
 

Simon Gascoyne

 


Williamstown Theatre Festival
(Workshop)

Brown/Trinity MFA
 

Brown/Trinity MFA
 

Rites and Reason Theatre
 

Brown University
 

Brown University
 

Brown University


Education & Training

  • Brown University (B.A. in Theatre Arts)

  • The London Academy of Music and Dramatic Art (LAMDA)

  • Williamstown Theatre Festival Apprentice Program

  • The Barrow Group - Masterclass with Seth Barrish, Lee Brock

  • Voice/Speech - Grace Zandarski, Ginger Eckert

  • Primary Stages Einhorn School of Performing Arts (ESPA) - John Gould Rubin, Michelle Bossy, Andrew Leynse, Wendy Goldberg

Awards & Special Skills

  • Poetry Speaking Competition Runner-Up, Published Poem Category (LAMDA)

  • Musical Instruments: Guitar, Piano, Bass, Alto Saxophone, Ukulele, Glockenspiel, Etc.

  • Accents/Dialects: Standard American Speech, American Southern, New York, RP, Canadian (Ontario & Quebec)

  • Athletics: Ice Hockey, Baseball, Football, and Ultimate Frisbee. Member of the SAG/AFTRA softball team.

  • Other: O1-B U.S. Work Visa, Canadian Passport, Valid Drivers’ License, Stage Combat (Unarmed & Rapier and Dagger), Singing(Bass/Baritone), Ensemble creation/devising. Music composition/production.